14.5 C
Marijampolė
2024 / 04 / 30

Atsirado blusų? Patarimai, ką daryti

Ar jau skaitėte?

Šiltas ruduo padidino blusų aktyvumą, kenkėjų kontrolės ekspertai jų aptinka ne tik rūsiuose, namuose, kur laikomi gyvūnai, bet ir vaikų darželiuose, gamybinėse patalpose bei viešuosiuose tualetuose. Ką daryti, jei patalpose pastebėtos blusos?

- Reklama -

„Blusos gali tapti košmaru ne tik gyvūnų mylėtojams, bet ir jų namuose nelaikantiems. Šie maži, kraują siurbiantys kenkėjai gali nušokti ilgesnį nei 30 cm atstumą ir taip su drabužiais, daiktais ar gyvūnais atkeliauti į patalpas, kur besimaitindamos krauju blusos gali imti daugintis. Blusos nesirenka, ar tai gyvūno, ar žmogaus kraujas, joms svarbu maitintis. Pastarąjį mėnesį blusas teko naikinti ne tik priešmokyklinukų miegamojoje patalpoje, prekybos centro viešajame tualete, bet ir viename iš mūsų įmonės biurų. Kolega, nuvykęs apžiūrėti kliento gamybinių patalpų, grįžo su blusomis kelnėse”, – pasakoja biologas, UAB „Dezinfa” kenkėjų kontrolės ekspertas Liutauras Grigaliūnas.

Ar tai blusa?

Lietuvoje suskaičiuojama apie 20 blusų rūšių.

Lietuvoje suskaičiuojama apie 20 blusų rūšių. Labiausiai paplitusios katininės, šuninės ir žmoginės blusos. Jos būna rudai juodos spalvos, bet prisisiurbusios kraujo atrodo raudonai juodos. Suaugėliai vabzdžiai yra 0,5–5 mm ilgio.

„Kaip jau minėjau, blusos yra puikios šuolininkės tiek į tolį, tiek į aukštį. Tad, jei patalpose ar augintinio kailyje pastebėjote šokinėjantį gyvį, vertėtų sunerimti, atidžiau apžiūrėti gyvūną, ypač aplink kaklą, uodegą ir pilvą, taip pat augintinio guolį, grindų plyšius, tarpus tarp baldų. Jei radote daugiau panašių padarėlių ar ovalių baltų kiaušinėlių, ant kūno raudonų taškelių, niežėjimą keliančius įkandimus, didelė tikimybė, kad jūsų namuose apsigyveno blusos”, – sako L.Grigaliūnas.

Prižiūrėkite gyvūnus

Auginantys kailiuotus gyvūnus pirmiausiai turėtų juos nedelsdami išmaudyti ir imti gydyti blusas naikinančiomis veterinarinėmis priemonėmis, vėliau naudoti antkaklius, šampūnus nuo blusų ir nuolat juos šukuoti.

„Blusų kūno forma prisitaikiusi laisvai judėti kailyje ar plunksnose, ten jos ir praleidžia daugiausiai laiko, todėl vienas iš pirmųjų žingsnių – gelbėti augintinius blusas naikinančiomis priemonėmis. Vėliau nepamiršti nuolat rūpintis augintinių higiena: reguliariai maudyti ir šukuoti, siurbti ir plauti jų guolius ir neleisti draugauti su bešeimininkiais giminaičiais. Neabejoju, kad gyvūnų šeimininkai, pasitarę su veterinarais, ras geriausią blusų naikinimo ir prevencijos priemonę”, – teigia biologas.

- Reklama -

Susitvarkykite patalpas

Atsiradus blusoms, namus, net baldus ir įvairius plyšius reikia siurbti kelis kartus per dieną, paviršius papildomai valyti šlapia šluoste.

„Blusos gali dėti kiaušinius ant kilimų, kilimėlių ir apmušalų, todėl būtina dažnai siurbti patalpas. Ypatingą dėmesį atkreipti į vietas, kuriose augintiniai praleidžia didžiąją laiko dalį. Išsiurbtas grindis reikėtų išplauti ir nusausinti, taip žūsta blusų lervos. Esant dideliam užkrėstumui naudojami insekticidai. Kenkėjai turi būti naikinami visose užkrėstose patalpose,” – atkreipia dėmesį L. Grigaliūnas.

Naudokite karštį

Tam, kad žūtų blusos, rekomenduojama patalynę, gyvūnų guolius, kilimus, drabužius ir kt. apdoroti karštesniu kaip 50 °C vandeniu. Galima panaudoti plaukų džiovintuvą, garų siurblį karštu oru apdorojant sunkiai prieinamus baldų, grindų tarpus.

„Bet kokiu atveju blusas naikinti reikėtų taikant kompleksines priemones, nes lėliukės gali tūnoti sunkiai prieinamame plyšelyje ir sulaukusios tinkamų sąlygų išsivystyti į suaugusias blusas. Beje, jai padėti kiaušinėlius nėra būtinas kailis. Net viena apvaisinta patelė gali padaryti didelę žalą. Šie kenkėjai sukelia net tik alergiją, jos yra viena iš tuliaremijos, listeriozės, vidurių šiltinės, endeminės žiurkių dėmėtosios šiltinės priežasčių. Taip pat labai svarbu savo aplinką saugoti nuo graužikų, nes jie yra vieni iš dažniausių blusų nešiotojų ir platintojų”, – teigia biologas, kenkėjų kontrolės ekspertas.

Kristina Strakauskienė
Rinkodaros vadovė
UAB „Dezinfa”

TOP naujienos

Vakarų oro srautai Lietuvos link plukdys lietaus debesis ir vėsą

Šiandien bus nepastoviai debesuota. Vietomis trumpas lietus. Kai kur perkūnija. Vėjas vakarų, 9–14 m/s, vietomis gūsiai 15–18 m/s. Aukščiausia temperatūra 18–23 laipsniai šilumos. Liepos 15-os...

Iš pietvakarių į Lietuvą atplūsta šiltų orų banga

Kovo 26-os dieną debesuota su pragiedruliais. Gusesnio lietaus nenumatoma. Vėjas pietvakarių, 3–8 m/s. Temperatūra 9–13, pajūryje 5–8 laipsniai šilumos. Kovo 27-os naktį be lietaus, vietomis...

Vitaminas C – ne tik imunitetui stiprinti, bet ir geresniam geležies įsisavinimui

Kamuojantis nuovargis, dusulys, išblyškusi oda ar slenkantys plaukai gali būti geležies trūkumo požymis. Vaistininkė pataria, kaip natūraliomis priemonėmis ne tik pagerinti savijautą, bet ir...

Nuovargis neturi varginti nuolat, tai gali būti ženklas, kad trūksta magnio

Atsiradus didesniam atsakomybių kiekiui rudenį dažniausiai padaugėja įtampos ir streso. Tai pasireiškia nuovargiu po darbo dienos, mieguistumu net po rytinio kavos puodelio ar pietų,...

„European Merchant Bank“ pelnas išaugo 2,4 karto

2023 m. III ketv. „European Merchant Bank“ („EMBank“) pavyko išlaikyti spartų augimą ir pagerinti visus pagrindinius finansinius rodiklius. Šiemet sausį–rugsėjį „EMBank“ uždirbo 550 tūkst. eurų grynojo pelno, t. y. 2,4 karto daugiau nei per tą...

Vyriausybė pritarė patobulintam 2021 metų valstybės biudžeto projektui

Vakar Vyriausybė pritarė Finansų ministerijos parengtam ir patobulintam 2021 metų valstybės biudžeto projektui, kuriame, atsižvelgiant į visuomenės, Prezidentūros, Seimo bei valstybės institucijų siūlymus, pagrindiniai pokyčiai orientuoti į koronaviruso pandemijos sukeltų neigiamų padarinių mažinimą. „Šiuo metu...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS