11.2 C
Marijampolė
2024 / 04 / 28

Rajone daugės vietų elektronikos atliekoms priduoti

Ar jau skaitėte?

Dėl griežtėjančių aplinkos apsaugos reikalavimų ir šiemet didėja buityje naudojamos elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimo perdirbimui užduotys. Augant užduotims, gamintojai ir importuotojai privalės įsteigti daugiau vietų elektronikos atliekoms priduoti.

- Reklama -

„Prievolę sutvarkyti daugiau atliekų numato Europos Sąjungos (ES) direktyva. Dėl to buityje naudojamos elektros ir elektronikos įrangos (EEĮ) atliekų surinkimo ir perdirbimo užduotys didėja ne tik Lietuvoje, bet ir kitose ES šalyse. Pagal Lietuvos Vyriausybės patvirtintas užduotis 2020 metais mūsų šalyje turi būti sutvarkyta ir perdirbta 65 proc. visos Lietuvos rinkai pateiktos buitinės EEĮ“, – sako Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos vadovė Veronika Masalienė.

Palyginti su 2019 metais, šiais metais elektronikos atliekų surinkimo užduotys išaugo 5 proc. punktais, jos galioja visoms šešioms buityje naudojamoms EEĮ kategorijoms. ES direktyva numato, kad kasmet didėjusios užduotys kitąmet išliks tokios pat.

Lietuvoje elektronikos gamintojai ir importuotojai ar jiems atstovaujančios organizacijos gali pasirinkti mažesnę tvarkymo užduotį (šiemet 65 proc., o ne 70 proc.) tik tuo atveju, jei yra įsteigta pakankamai EEĮ atliekų priėmimo vietų (viena priėmimo vieta 200 tonų į vidaus rinką tiektai įrangai).

„Didėjančios EEĮ surinkimo ir sutvarkymo užduotys įpareigoja šios įrangos gamintojus ir importuotojus surinkti perdirbimui dar daugiau atliekų bei tuo pačiu plėsti buitinės elektronikos atliekų surinkimo infrastruktūrą. Dėl didėjančių užduočių elektronikos atliekų sutvarkymo (perdirbimo) kaina iš esmės neturėtų keistis – tikimės, kad ji teišaugs proporcingai didėjančioms užduotims“, – teigia V. Masalienė.

Daugiau kaip 1 tūkst. Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos narių 2018 metais vidaus rinkoje pardavė 8,6 tūkst. tonų buitinės elektronikos, o pernai surinko ir perdirbo 5,1 tūkst. tonų jos atliekų.

- Reklama -

Lietuvoje, kaip ir kitose ES šalyse, taikomas gamintojo atsakomybės principas, pagal kurį visas atliekų tvarkymo išlaidas turi apmokėti atliekų turėtojas arba gaminių, dėl kurių naudojimo susidaro atliekos, gamintojai ar importuotojai. Atliekų tvarkymo išlaidos paprastai įskaičiuojamos į gaminių pardavimo kainą.

Priėmimo vietų gausėja

Augant atliekų surinkimo perdirbimui užduotims, didėja ir surenkamų EEĮ atliekų priėmimo vietų skaičius.

2020 metų pradžioje vien Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija visoje Lietuvoje buvo įrengusi 181 specialią EEĮ atliekų surinkimo vietą (prieš metus – 154 vietas) ir organizavo atliekų surinkimą iš daugiau kaip 1,5 tūkst. šios įrangos platinimo vietų visoje šalyje. Gyventojams elektronikos atliekų pridavimas minėtose vietose nekainuoja, o už stambios nenaudojamos buitinės technikos (šaldytuvų ir šaldiklių, skalbimo mašinų, elektrinių viryklių) atvežimą pas atliekų tvarkytojus gali būti mokamas atlygis.

Elektronikos atliekos taip pat renkamos visoje Lietuvoje kasmet vykstančio aplinkosauginio projekto „Mes rūšiuojam“, kuriame dalyvauja švietimo ir mokslo įstaigos, įmonės ir įvairios kitos organizacijos, o vasarą – šalies bendruomenės, metu. Buitinės elektros ir elektronikos įrangos atliekos taip pat renkamos apvažiuojant gyventojus specialiu transportu.

Gyventojai nenaudojamą sugedusią EEĮ taip pat galima pristatyti į ja prekiaujančią prekybos vietą net ir neperkant naujos įrangos. Elektronikos atliekas galima nuvežti ir į savivaldybių didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Daugiau informacijos apie elektronikos atliekų surinkimą, jų priėmimo vietas ir sąlygas, atliekų tvarkytojus galima rasti www.atliekos.lt arba www.eei.lt, o apie aplinkosauginį projektą – www.mesrusiuojam.lt.

EEĮ atliekos yra viena sparčiausių augančių atliekų srautų visame pasaulyje. Šių atliekų negalima mesti į buitinių šiukšlių konteinerius, nes į sąvartynus patekusios atliekos dėl jose esančių pavojingų medžiagų gali užteršti aplinką ir pakenkti žmonių sveikatai. Perdirbant EEĮ atliekas ne tik taupomi ištekliai, bet ir saugoma gamta.

Virginija Žygienė
Viešųjų ryšių vadovė
Gamintojų ir importuotojų asociacija (GIA)
VšĮ Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija (EGIO)

TOP naujienos

Šiluma jau truputį atslūgs

Gruodžio 17-os dieną rytiniuose rajonuose nepastoviai, vakariniuose – mažai debesuota. Kai kur, daugiausia rytiniuose rajonuose, nedideli krituliai (šlapdriba, lietus). Vėjas šiaurės vakarų, 7–12 m/s,...

Teisingumo ministerijos duomenimis, partijoms priklauso apie 102 tūkst. asmenų

Visos politinės partijos Teisingumo ministerijai privalo pateikti savo narių sąrašus iki spalio 1 dienos. Šiuo metu savo narių sąrašus pateikė 16 partijų, 8 partijos...

Ryčiau Lietuvos slenkantis ciklonas lems žvarbius orus

Šiandien kai kur truputį pasnigs. Daug kur pustys. Vėjas šiaurės, šiaurės vakarų, 7–12 m/s, rytiniuose rajonuose kai kur iki 14 m/s. Aukščiausia temperatūra 8–13,...

Nuo šiol plynų kirtimų stebėsena bus vykdoma panaudojant ir pažangius metodus

Valstybinė miškų tarnyba inovatyviais metodais identifikavo 2020 metais šalies miškuose vykdytų plynų miško kirtimų plotus. Identifikavimas buvo vykdomas dešifruojant žemės dangos vaizdus, gautus iš...

„Iki“ pristatė lauktąsias naujienas: pavasariniame šviežutėlių kepinių asortimente – skoniais ir kainomis lepinantys nauji...

Akylesni pirkėjai „Iki“ parduotuvėse jau pastebėjo naujas spalvas konditerijos skyriuose ir užuodė dar įvairesnius šviežiai iškeptų duonų, bandelių kvapus. Tai – kruopščiai su meile kurtos „Iki“ konditerijos ir kepinių naujienos, kurių pristatymas jau virtęs...

Degant kaminui temperatūra gali pakilti net iki 1200 laipsnių

Nors Lietuvoje kaminkrėčiai nėra ruošiami, kasmet ši profesija tampa vis populiaresnė, o šio darbo amato ir subtilybių išmokstama iš kitų kaminkrėčių, kurie noriai dalinasi patirtimi. Kupiškio rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos Adomynės komandoje ugniagesiu gelbėtoju dirbantis...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS